İçeriğe geç

Droplet Gücünü Kesme ve Silme | DigitalOcean

DigitalOcean; saatlik, günlük, aylık sunucular kiralayabileceğimiz, uzaktan erişip yönetebileceğimiz bir servis firması. Bu yazıda daha önce oluşturmayı anlattığım bir droplet’in gücünü kesmeyi ve onu tamamen yok etmeyi anlatmaya çalışacağım.


Neden ?

DigitalOcean‘da aylık 5$ ‘dan başlayan fiyatlarla istediğiniz sanal sunucu modelini kolayca seçebiliyorsunuz. Kiraladığımız sanal sunucu (droplet) sunucunun seçtiğiniz bellek, işlemci gücü gibi özelliklerine göre fiyatlandırıldığı gibi, harcadığı enerji ürettiği ısı gibi faktörlere bakılarak saatlik ücretlendiriliyor. Özetle saatlik fiyatlandırma uygulandığı için bu kadar ödemek zorunda da değiliz.

Droplet yönetim ekranında sanal sunucuyu kapatmayla ilgili bize iki seçenek sunuluyor:

 • Droplet’in gücünü kesmek (Power Off)
 • Droplet’i komple silmek (Destroy)

  Droplet’in Gücünü Kesmek

Dropletin gücünü kesmek, sunucunuzu tüm işlemlere kapatır, ancak dosya ve ayarlarınızı silmez. Daha geniş bir ifadeyle, siz onu DigitalOcean panelinden yeniden açana kadar uzaktan erişim sağlayamazsınız, processler durur. Ancak yüklediğiniz paketler ve ayarlarınız açıldığında tekrar çalışacak şekilde saklanır. Örneğin sunucuyu SSH tünelleme için kullanıyorsanız, gücü açana kadar tünelleme yapamayacaksınız.  Bir bilgisayarı kapatmaktan farkı yoktur.

Not: Sanal sunucunuzun gücünü terminal ekranından kapatmanız tavsiye edilir. Böylece güç kesilmeden önce bekleyen işlemler bitirilir, disk ile işlemler bittikten sonra güç kesilir. 

 1.  Yönetim ekranından dropletinizi seçin,
 2. Sol menüden Power bağlantısına tıklayın.
  droplet yönetim ekranı
 3. Gelen ekranda kısa bir uyarı yapılmış. Tekrar söylemekte fayda var, bu işlem çalışan bilgisayarınızın fişini çekmişsiniz gibi etki ediyor, yani çalışan işlemlerin sekteye uğraması, verilerin bozulmasına yol açabilir.
  Power Off butonuna tıkladığınızda makinenizin gücü kesilecektir.
  power off ekranı
 4. Yeri gelmişken aynı sayfanın alt kısmında bulunan Power Cycle butonundan da bahsedeyim. Bunu da bilgisayarın reset tuşu gibi düşünebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim veri bozulma ihtimali burada da geçerli. Eğer terminale erişemiyorsanız veya terminalden yeniden başlatma işlemi yapamıyorsanız, bunu kullanabilirsiniz.
  power cycle seçeneği


Droplet’i Tamamen Silmek

Droplet’i tamamen silmek, adından da anlaşılacağı gibi tüm dosyaları, ayarları, kullanıcıları yok etmek anlamına geliyor. DigitalOcean’da hizmetler kullanıldığı saat kadar ücretlendirileceği için, sanal sunucuyu yok etmek, hesabınızdaki paranın boşa gitmesini engelleyebilir. Sanal sunucuyu tamamen silmeden önce, onunla işinizin tamamen bittiğinden emin olun. 

 1.  Yönetim ekranından dropletinizi seçin,
  droplet yönetim ekranı
 2. Sol menüden Destroy bağlantısına tıklayın.
  droplet yönetim ekranı
 3. Kırmızı Destroy butonuna bastığınızda dropletiniz ile ilgili her şey yok edilecektir. Eğer sanal sunucudan almanız gereken bir dosya, yedek vs varsa bunları yerel klasörlerinize kaydedin.
  droplet silme ekranı
 4. Aynı sayfadaki diğer seçenek de dropletinizi yeniden kurmak. Yani, yine tüm ayarlarınız dosyalarınız siliniyor ancak aynı makine üzerine seçtiğiniz imaj anında kurulabiliyor. IP adresi değişmeden sistem değiştirmek isteyenler için iyi bir seçenek.  Rebuild Droplet başlığı altından imajınızı seçip Rebuild butonuna tıklayabilirsiniz.
  rebuild seçeneği
Kategori:Web