İçeriğe geç

iframe nedir

iframe, bir web sayfasının içinde başka bir HTML belgesi yüklemek için kullanılan bir satır içi çerçevedir. Bu HTML belgesi, iframe etiketi kullanıcının tarayıcısı tarafından ayrıştırıldığı sırada yüklenen JavaScript ve / veya CSS içerebilir.

WordPress kullanıcıları, WordPress sitelerine harici bir kaynaktan bir şey yerleştirmeye çalışırken genellikle iframe’lerle karşılaşırlar. En yaygın iframe yerleştirme kodu örneği, şuna benzeyen YouTube video yerleştirme kodudur:

<iframe width = "420" height = "315" src="https://www.youtube.com/embed/qzOOy1tWBCg?rel=0" frameborder = "0" allowfullscreen> </iframe>

Yukarıdaki örnekte, iframe etiketi, kodda sağlanan video kimliğiyle YouTube’un video oynatıcısını yükler. Yükseklik, genişlik, çerçeve sıralaması vb. Gibi başka parametreleri de vardır. Bu parametreler, YouTube video oynatıcısını yükleyen komut dosyası tarafından kullanılacaktır.

Diğer birçok üçüncü taraf web sitesi, kullanıcılara web sitelerine belirli öğeleri eklemek için bir iframe yerleştirme kodu sağlayabilir. En yaygın web analizi hizmet sağlayıcıları, sosyal medya web siteleri ve video paylaşım siteleri, kullanıcılara iframe biçiminde yerleştirme kodu sunar.

Dikkat: Kullanıcıların, web sitelerine iframe kodunu yerleştirmeleri istendiğinde dikkatli olmaları önerilir. Web sitenize yalnızca güvenilir bir kaynaktan geliyorsa ve web sitesinin kimliğinden eminseniz bir iframe kodu yerleştirmelisiniz. Bazen bilgisayar korsanları, bir WordPress sitesinde arka kapı olarak iframe kodunu da bırakabilir. Bu kod kendini bir iframe içinde yükler ve bilgisayar korsanlarına saldırıya uğramış bir WordPress sitesine uzaktan erişim sağlar.

Kaynak: https://www.wpbeginner.com/glossary/iframe/