İçeriğe geç

Windows 10 Uykudan Sonra Wi-Fi Çalışmama Sorunu Çözümü

Windows sistemlerde, bilgisayarınız uyku (sleep) modundan uyanırken Wi-Fi ağına otomatik bağlanmıyorsa, kullandığınız kablosuz ağ adaptörü uyanamamış olabilir 🙂 Bu durumda (klasik yöntemimiz) çıkar-tak yaparak çalışmasına devam ediyorsa, artık bunu yapmanıza gerek olmadan sorunu çözebiliriz.

Elimde bir TP-Link TL-WN722N kablosuz ağ adaptörü var. (versiyon 1) Bilgisayarım her uykudan uyandığında çalışmıyor, çalışması için de çıkarıp yeniden takmam gerekiyor, sanıyordum. Meğer çözümü çok basitmiş:

1. Denetim masası > Ağ ve İnternet > Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni açın

Başlat’a denetim masası yazabilir, veya Win+R tuş kombinasyonundan sonra çalıştır penceresine “control” yazarak açabilirsiniz.

2. Ağ Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir (Change adapter settings) ekranından ağ kartı özelliklerini açın.

Bu ekranda bilgisayarınızdaki fiziksel ve sanal ağ kartlarını görebilirsiniz. Kablosuz ağ kartınıza sağ tıklayıp, “Özellikler” menüsünü açın.

3. Donanım ayarlarını açın

Kablosuz ağ kartının adının altında bulunan Ayarla (configure) butonuna basarak donanım ayarlarına ulaşabilirsiniz.

4. Güç Yönetimi (Power Management) sekmesi

Güç Yönetimi sekmesi altında bulunan “Güç tasarrufu için bu cihazın kapatılmasına izin ver” seçeneğinin yanındaki tiki kaldırarak pasif hale getiriyoruz ve Tamam’a basarak kaydediyoruz.


Sorun çözüldü 🙂 Artık bilgisayarınız uykudan uyandığında bu donanım da otomatik devreye gireceğinden kablosuz ağlara otomatik bağlanabileceksiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=gytaN3BFhIg

İyi çalışmalar

Kategori:Windows