İçeriğe geç

Siber Takvim nedir?

Türkiye’de siber güvenlik ile ilgilenen insanların artık ortak bir takvimi var. Türkiye’de düzenlenen CTF yarışmaları, eğitim, kurs ve kamplar, bunların yanında siber güvenlik konularını içeren konferans, zirve ve kongrelerin kolayca takip edilebileceğiniz Siber Takvim tam da geçen hafta yayına başladı. Takvimde ayrıca siber güvenlik meraklılarına yönelik buluşmalar ve öğrenciler için güvenlik firmalarında staj fırsatları da yer alıyor.

Nasıl çalışır?

Basitçe anlatmak gerekirse siber güvenlik ile ilgili bahsettiğim etkinlikler bir takvim üzerine yerleştiriliyor, bu takvimde etkinliğin ayrıntıları, tarihi-yeri ve varsa kayıt/başvuru bağlantısı bulunuyor. Bu etkinlikler takvime eklendikçe, aşağıda bahsedeceğim sosyal medya kanallarından takipçilere duyuruluyor. Özetle aşağıda görebileceğiniz takvimimiz ortaya çıkıyor; (kurcalayabilirsiniz 🙂 )

Nasıl takip edebilirim?

Takvime yerleştirilen etkinlikler sosyal medya üzerinden takipçiler ile paylaşılıyor. Yayına başlayalı henüz 1 hafta olmadan yüzlerce takipçiye ulaşan Twitter ve Facebook üzerinden takip edebilirsiniz. Telegram sevenleri de unutmadım, Telegram kanalı‘na katılarak da etkinliklerden haberdar olabilirsiniz. He unutmadan, tabii bir de web sitesi oluşturduk. Bu kadar çok takip kanalı varken, tabi ki spam yapmamaya özen gösteriyoruz.

  

Nasıl Katkı Sağlayabilirim?

Siber Takvim projesini şu an yakın arkadaşlarım ile beraber gönüllü yürütüyoruz. Aslında biraz yol aldık, tek yaptığımız takvime uygun etkinlikleri takip edip onları takvime yazıp, duyurusunu yapmak. Burada bizi en çok yoran etkinlikleri takip etmek oluyor. Bunun için sosyal medya hesaplarını takip ettiğimiz üniversite kulüpleri, siber güvenlik firmaları, topluluklar ve güvenlik ile ilgili çalışan insanlar var ve bu hesapların sayısı 1000’e yakın. Bu sebeple iki şekilde katkı sağlayabilirsiniz:

  • Eğer etkinlik düzenliyorsanız, ve bu etkinlik siber takvim’de yayınlanmaya uygunsa, lütfen iletişime geçin ve bize haber verin. Bunun için en kolay yol [email protected] adresinden bize mail atmak. Sosyal medya üzerinden attığınız DM’lere de mümkün olduğunca çabuk dönmeye çalışıyoruz.
  • Eğer projemizi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarından takip edip, siber güvenlik ile ilgilenen arkadaşlarınıza tavsiye edebilirsiniz. Gideceğiniz etkinliklerin duyurularını retweet’leyerek o etkinliğin ve sayfamızın duyulmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem etkinlik düzenleyenler hem ilgilenen insanlar için duyuru yapmak ve takip etmek için bilinen bir platform olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Ne yok?

Siber Takvim’i tasarlarken –illallah ettiğimiz- çorba sosyal medya kanallarından farklı, sade ve amaca uygun bir kanal olması için uğraştım, bu amaçla sosyal medyada beni ne rahatsız ediyorsa ondan kaçınmaya çalışacağım. Bu sebeple eğer amacı siber güvenlik konulu etkinlikleri takip etmek isteyen biri varsa, ona ‘şu banka hacklendi‘,  ‘windows 10 da ssh özelliğini açma‘ veya ‘cem uzan a hapis şoku‘ falan gibi alakasız yazılar, haberler göstermemeye karar verdim. Bunları takip etmek isteyen insanlar için bir çok kaliteli sosyal medya hesabı mevcut. Belki siber takvim’i diğer etkinlik -de- paylaşan hesaplardan ayıran bu olabilir.

Reklam yayınlamamaya elimizden geldiğince dikkat edeceğim. Burada bir ince çizgi var, paylaştığımız bazı etkinlikler ücretsiz de olsa dolaylı yoldan ücretli olabiliyor, veya bir buluşma bir dergi/kitap/yayın lansmanı olabiliyor. Temel olarak kar amacı gütmeyen etkinlikleri paylaşarak bu ince çizginin iyi tarafında kalmaya dikkat etmek gerekiyor.  Böyle başladı, böyle devam eder diye umuyorum.

Son olarak, neden?

Siber güvenlik ile ilgili katıldığım etkinlikleri anlatırken arkadaşlarımdan, güvenlik ile ilgilenen, sektörde çalışan, yeni başlayan meraklı insanlardan en sık aldığım soru “Senin bunlardan nasıl nasıl haberin oluyor abi bize de söylesene” oluyor, yıllardır katıldığım/katılamadığım onlarca faydalı etkinlik, kurs, kamp, CTF yarışmaları ve buluşmaları katılan değerli insanların yanında malesef ilgilenen onlarca insanın haberi bile olmadan sona eriyordu. Düzenlenen ve bunca emek verilen etkinliklere kendimce bir sorumluluk hissettiğim için daha fazla insanın kolay yoldan ulaşabilmesini istedim. Bundan sonra da bize de haber ver diyenlere önerebileceğim bir kanal olduğu için mutluyum 🙂


Yazı yayınlandıktan sonra gelen ekleme;

Birkaç arkadaşım tweetleri takip etmenin ne kadar zor olabileceğini merak etmiş, şöyle ufak bir ekran görüntüsü bırakayım;

Tam da bu yüzden etkinlik düzenleyen arkadaşların/firmaların/kulüp ve grupların bir duyuru platformu olarak Siber Takvim’i tanıyıp kullanmasında fayda var. Bilinilirliğinin artmasına vereceğiniz destek, benim de zamanımı okula/işe daha çok ayırmamı sağlayacaktır, şimdiden teşekkür ederim 🙂

Kategori:GüvenlikTürkiye'de Siber Güvenlik